Choď na obsah Choď na menu
 


Špagin PPŠ-41

16. 7. 2008

PPŠ-41 (Pistolet pulemjot Špagina) známy tiež ako "Špagin" bol sovietsky samopal používaný predovšetkým v druhej svetovej vojne, a v Kórei. Plne sa vyrovnal samopalom ako MP-40, Bergmann, alebo Beretta.

V dobe vpádu Nemcov do ZSSR bol rozšírený samopal PPD-40. Avšak onedlho sa hľadal menej náročný samopal na výrobu, ktorý by tiež pouíval strelivo 7,62 x 25 Tokarev. Podarilo sa, a do výzbroje bol zaradený PPŠ-41, ktorý bol inšpirovaný Degťarevom, avšak podstatne ho svojími vlastnosťami prevyšoval.

Samopal PPŠ-41 sa na PPD-40 veľmi podobal, ale bol dlhší, mal dlhšiu hlaveň, väčší účinný dostrel a kadenciu (900 rán/min oproti 800 rán/min u PPD). Puzdro záveru rovnako prechádzalo do plášťa hlavne s veľkými otvormi, na chladenie hlavne. Samopal mal dynamický záver a s bubnovým zásobníkom na 71 nábojov vážil 5,54 kg.  Výraznou výhodou zbrane bola aj jej jednoduchá konštrukcia a výroba, pri ktorej sa používal lacný materiál ako kovové výlisky, či na polovicu rozrezané hlavne pušiek Mosin-Nagant, ktorých bolo všade dosť. Vďaka tomu ho bolo možné vyrábať aj v civilných závodoch len s minimálnou úpravou strojov. Špaginy sa na front dostali v priebehu roku 1942.

Do roku 1947 sa ich vyrobilo vyše 5 000 000 kusov. Niekoľko tisíc bolo dodaných na pomoc SNP.

Špaginmi boli vyzbrojené celé samopalnícke jednotky. Tieto sa stali základom úderných armád, ktoré podporovali sovietske tankové jednotky. Medzi jednotkami na východnom fronte sa stala zbraň čoskoro veľmi populárna, najmä vďaka nízkym nárokom na obsluhu. Mnohí vojaci na základe skúseností nakoniec začali svoje samopaly udržiavať v maximálnom suchu, dokonca na ich ošetrovanie prestali používať akékoľvek mazivá, čím predchádzali ich zasekávaniu aj vo veľkých mrazoch.

Zbraň bola veľmi populárna aj medzi nemeckými jednotkami, ktoré ju s obľubou používali. Jednou z najporuchovejších častí samopalu bol veľký bubnový zásobník, ktorého bezporuchový chod si vyžadoval na rozdiel od iných súčastí zbrane nadpriemernú starostlivosť. Preto sa začal používať menší 35 ranový zahnutý zásobník.

 PPŠ-41  
 Dĺžka  828 mm
 Váha 5,4 kg so 71 ranovým zásobníkom
 Zásobník  35/71 nábojov
 Kaliber  7,62 x 25 Tokarev

 

Obrázok

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

:-)

(Ondro AK47, 14. 11. 2009 17:05)

Veľmi pekne ďakujem, takéto komentáre sa dobre čítajú ;-) Dúfam že Vám bude dobre slúžiť aj naďalej! Ak máte návrhy na doplnenie, sem s nimi :-)

zbrane

(erik, 12. 11. 2009 11:01)

mate skvelu stranku podla mna patri medz najlepsie