Choď na obsah Choď na menu
 


MP 38/MP 40

21. 7. 2008

MP-40 bol samopal vyvinutý a používaný v Nemeckej armáde počas 2. svetovej vojny hlavne výsadkármi, veliteľmi, posádkami niektorých vozidiel, ale aj ostatnými jednotkami. Vďaka jeho malej kadencii a poomerne malému spätnému rázu to bola veľmi obľúbená a používaná zbraň.

Samopal MP-40 sa vivinul z jeho predchodcu, MP-38. Prvý prototyp MP-38, tzv. MP-36 bol vyrobený zo strojovo opracovanej ocele, a vytvoril ho konštruktér firmy ERMA Werke Berthold Geipel. Zbraň mala viaceré znaky samopalov Heinricha Vollmera VPM 1930 a EMP. Vollmer prepracoval Geipelovu MP-36 a v roku 1938 bol pripravený prototyp na vojskové skúšky. MP-38 bola zjednodušená MP-36, a zase MP-40 bola zjednodušená MP-38. Samopalov MP-40 a MP-38 sa cez vojnu vyrobilo približne milión kusov.

Samopal nazývali spojenci Schmeisser, po konštruktérovi Hugovi Schmeisserovi. Osobne sa ale na konštrukcii zbrane nepodieľal, skonštruoval pre zbraň iba ásobník. On navrhol MP-41, čo bol samopal MP-40 s drevenou pažbou, avšak nevyrábal sa vo veľkých počtoch.

Aj MP-38 aj MP-40 strieľali z otvoreného záveru, fungovali na princípe spätného rázu, a mali pomerne nízku kadenciu, vďaka čomu sa dali strieľať jednotlivými ranami ak mal strelec ľahký prst na spúšti, napriek tomu že zbraň ako taká tento režim streľby nemala. Takisto obe zbrane mali sklopnú pažbu, a odnímateľný zásobník na 32 nábojov 9 mm Luger. Zbrane mali pod hlavňou buď hliníkovú alebo plastovú lištu na konci s hákom. Tento hák slúžil na zapretie zbrane o stenu obrneného vozidla napr. polopásu Sdkfz. 251.

Aj keď MP-40 bol spoľahlivý samopal, jeho najslabšou časťou bol Schmeisserov 32 ranový zásobník. V porovnaní napr. s 30 ranovým zásobníkom do Thompsonu, ktorý mal dvojradové vyústenie, zásobník MP-40 mal len jednoradové. Keď sa poškodili vývodka zásobníka, náboje sa nepodávali správne a dochádzalo k zádržkám. Rovnaké problémy mal aj Britský samopal STEN.

V rozpore s niektorými filmami boli samopalmi MP-40 vyzbrojení väčšinou veliteľia a výsadkári. Zbraňou pechoty bola puška Mauser Kar98K. Až v posledných rokoch vojny sa začali vytvárať útočné oddiely, ktoré boli týmto samopalom vyzbrojené vo väčšom rozsahu.

Po vojne sa na základe samopalu MP-40 vytvorilo niekoľko nových zbraní, napr.

  • Španielske Star model Z-45, Z-62, Z-70,
  • Juhoslávska Zastava M56.

Taktiež v mnohých armádach slúžili originálne MP-40.

  • Nóri používali originálne MP-40 až do 90. rokov,
  • Izraelci ich tiež dlho používali,
  • Používali sa aj u Francúzov,
  • V limitovanom množstve aj v ČSĽA.
  • atď.

 ERMA MP-40  
 Dĺžka  630/833 mm
 Váha  4 kg
 Zásobník  32 nábojov
 Kaliber  9 x 19 mm Luger

 

 

MP-38Obrázok

MP-40Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.