Choď na obsah Choď na menu
 


MP-34

21. 7. 2008

MP-34 bol samopal navrhnutý vo firme Waffenfabrik Steyr, a bol používaný Rakúskou políciou pred 2. svetovou vojnou a Nemeckou armádou počas nej. Používal sa u niektorých jednotiek až do 70. rokov.

Zbraň má podobný dizajn ako MP-28 Bergmann, ktorý sa vyvinul z MP-18, ktorý sa požíval ešte v prvej svetovej vojne. Zbraň sa vyrábala v Solothurne, aby sa obišiel zákaz vyrábania samopalov, ktorý malo Nemecko po Versaillskej zmluve. Keďže ale Solothurn nebol vybavený pre masovú produkciu, výroba sa presunula do firmy Steyr.

MP-34 sa vyrábala z najlepších dostupných materiálov, a v najlepšej možnej kvalite. Preto sa prezýval Rolls Royce, podľa luxusnej značky áut.

Samopal bol vybavený možnosťou voľby režimu streľby jednotlivo/dávka, strieľala z otvoreného záveru. Zaistenie zbreane sa robilo vložením napínacej páčky do výrezu v púzdre záveru, rovnako ako samopal MP-40/MP-38. Neskoršie modely mali maluálnu poistku na vrchu púzdra záveru. 32 ranový zásobník sa vkladal do zbrane zľava, šachta bola naklonená mierne dopredu per zabezpečenie spoľahlivejšieho podávania nábojov. Samopal mal aj integrovanú poničku zásobníkov.

Samopal sa esportoval do Chile, Bolívie, El Salvadoru, Uruguaja a Venezuely, Číny, a Portugalska. Vyrábal sa vo veľkom množstve rôznych kalibrov. Samopal sa v továrni Steyr vyrábal do polovice roku 1940, potom prešiel na výrobu samopalov MP-40. V niektorých krajinách sa používal až do 70. rokov, napr. v Portugalsku.

 MP-34  
 Dĺžka  850 mm
 Váha  4,48 kg plný
 Zásobník  32 nábojov
 Kaliber 9x19 Luger, 9x23 Steyr, 9x25 Mauser Export

Obrázok

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.