Choď na obsah Choď na menu
 


Pušky Lee-Enfield

25. 7. 2008

Keďže táto stránka je o zbraniach používaných v 2. svetovej vojne, budem sa tu zaoberať iba Enfieldkami, ktoré sa používali v 2. svetovej vojne.

Lee-Enfield No. 4 Mk. I

V druhej polovici roku 1939 vznikla armáde potreba po novej puške. Voľba padla na typicky Britskú zbraň, opakovačku Lee-Enfield No. 4 Mk. 1. Do výzbroje bola oficiálne zavedená v roku 1941.

Puška No. 4 bola veľmi podobná skôr zavedenej puške Mk. VI, ale bola ľahšia, pevnejšia, a čo je najdôležitejšie, bola vhodnejšia na masovú výrobu. Pre pušku bol vyvinutý nový bajonet ihlového typu namiesto skôr používaného nožového bodáku. Vojaci nový bodák pokrstili "pigsticker" , teda zapichovač prasiat. Ku koncu vojny sa ale armáda vrátila naspäť k nožovému bodáku, avšak s rovnakým úchytom ako na ihlovom bodáku a s jednoduchšou čepeľou. Zbraň mala zásobník na 10 nábojov kalibru .303 British, ktorý sa ale z pušky obvykle nevyberal a plnil sa jednoducho cez otvorený záver 5 nábojovými pásikmi ako väčšina opakovačiek.

Zbraň sa vyrábala nielen v Británii, ale aj v Kanade ( Long Branch Arsenal), a v USA (Savage-Stevens Firearms).

Rifle No 4 Mk. 2

Na konci vojny, väčšinou ale po vojne, sa začal vyrábať model No. 4 Mk. 2. Zbraň mala mierne upravenú konštrukciu, a pažbenie mala z buku. Toto pažbenie postupne dostali všetky pušky No. 4 Mk. I, ktoré mala armáda vo výzbroji. Pušky No 4 Mk. 2 sa intenzívne používali v Írsku po vojne, a v Britskej armáde sa používali až do 60. rokov, keď tieto zbrane vystriedali pušky FN FAL. V armádnych skladoch sa ale pušky No. 4 Mk. 2 držali až do 90. rokov, aj keď už boli zastaralé, svojími používateľmi boli veľmi obľúbené.

Rifle No 5 Mk I - "Jungle Carbine"

Ako vojna pokračovala, armáda zistila, že v niektorých situáciách je pomerne veľká dĺžka pušiek Enfield prekážkou, a požadovala menšiu a ľahšiu pušku, predovšetkým na použitie v džungli. Tak vznikla puška No. 5 Mk. I, ktorá dostala prezývku "Jungle Carabine", teda karabína do džungle.

Puška mala skrátené pažbenie a hlaveň, gumovú pätku pažby, ktorá bola nutná nato, aby bol spätný ráz karabíny znesiteľný, a na konci hlavne mala tlmič výšľahu plameňa. Takto upravená zbraň bola o skoro celé kilo ľahšia. Aj keď zbraň mala gumovú pätku pažby, ktorá mala tlmiť spätný ráz, karabína stále poriadne kopala. Mala bukové pažbenie ako pušky No. 4 Mk. 2, a zásobník na 10 nábojov.

No. 4 Mk. 1 Sniper rifle

Ako odstreľovačské pušky sa používali kusy, ktoré mali výnimočnú presnosť. Tieto kusy sa ďalej upravovali. Dostali drevenú lícnicu na pažbu, a boli osadené zameriavačom No. 32 so zväčšením 3, 5 x. Za názov sa ešte pridávala skratka typu, Mk 1 pre kusy z roku 1942, Mk 2 pre kusy z roku 1943 a konečne Mk 3 pre kusy z roku 1944.

Tieto pušky sa intenzívne používali vo všetkých konfliktoch, v ktorých pôsobila Britská armáda až do 60. rokov, ale prekalibrované na náboj 7,62 x 51 NATO. Upravené odstreľovačské pušky No. 4 Mk. I služili v armáde pod názvom L42A2. Pušky L42A2 slúžili až do polovice 80. rokov.

Spolu sa vo všetkých továrňach do roku 1956 vyrobilo okolo 14 000 000 kusov pušiek Enfield.

Lee-Enfield No. 4 Mk.I  
 Dĺžka  1, 13 m
 Váha  cca 4 kg
 Zásobník  10 nábojov
 Kalber  .303 British

Obrázok

Obrázok

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.